Warning: file_get_contents(http://youtube.com/get_video_info?video_id=fqhhBSXMUzE) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 429 Too Many Requests in /index.php on line 1121
Kayax
Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

Maria Peszek

Maria Peszek - Maria Awaria
powrót

kategoria: muzyka alternatywna
typ: CD

Na początku była ‘Miastomania’. Projekt składający się z płyty, przygotowanej przy współpracy z Wojtkiem Waglewskim, i spektaklu teatralnego wystawianego w warszawskiej Fabryce Trzciny, w którym Marysia Peszek  w niepowtarzalny sposób ukazała piosenki z albumu w połączeniu z przedstawieniem  multimedialnym. ‘Miastomania’ wywindowała artystkę na sam szczyt polskiej sceny muzycznej. Swoim debiutanckim projektem Maria Peszek zdobyła uznanie nie tylko krytyków muzycznych (została laureatkę prestiżowych nagród Gazety Wyborczej i Tygodnika Przekrój, zdobyła 2 Fryderyki ), ale i publiczności, dzięki której album „miastomania” osiągną sprzedaż ponad 40 000 płyt, zdobywając tym samym status Złotej, a następnie  Platynowej Płyty. Ponad 120 koncertów w całej Polsce i za granicą, zaproszenia na występy na najważniejszych festiwalach muzycznych (Heineken, Sopot, Opole) ostatecznie potwierdziło status Marii Peszek jako jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny rozrywkowej.
Po dwóch latach od debiutu przyszedł czas na nowe dźwięki. Nowy projekt Marii Peszek powstawał pod roboczym tytułem ‘hedonia’ od gr. Hedone = przyjemność, a wulgaryzm magiczny towarzyszący ‘miastomani’ przekształcił się w hedonizm mistyczny.  Projekt ewoluował dwutorowo i ostatecznie znalazł swój pełny wyraz w dwóch odsłonach – jako książka i płyta – dwa niezależne choć nawzajem uzupełniające się  byty. Artystka przeświadczona o tym, że język jakim posługuje się pop kultura mówiąc o tak ważnych sprawach jak miłość i kochanie jest niewystarczający. Postanowiła więc go odczarować i w otwarty, bezpośredni sposób w swoim nowym projekcie stara się wyrazić swoje emocje, pragnienia, czułości w bardzo blisko człowiekowi sposób komunikowania się. 

„…rozpadam się na kawałki, kłębki strzępki, niedopałki, ty mnie zbierasz i powrotem sklejasz…”
Trudno jest określić charakter płyty używając terminologii muzycznej. Głównym celem artystki było skuteczne wyrażenie emocji, aby były to piosenki bliskie ludziom  czyli takie które można zanucić, w różnych sytuacjach zaśpiewać komuś do ucha i wymruczeć pod kołdrą, przesłać przez telefon, ale i do których można zatańczyć w kuchni z kimś za kim się tęskniło cały dzień. Do współpracy zaprosiła Andrzeja Smolika jako producenta albumu.
Podszyta potrzebą wolności i niezgodą na ramy, smycze, kagańce wszelkich trendów, mód i wymogów kulturowych, Maria zdecydowała się na swoisty manifest niepodległości sumienia. Jej felietony, teksty piosenek, zdjęcia których szczególną jakością jest intymność powstawały bez kamuflażu, makijażu i retuszu – to wszystko znajdziemy w tym wydawnictwie. 

„Marzyłabym o tym aby ludzie śmiali się i płakali czytając książkę, a słuchając płyty odczuwali nieodpartą ochotę aby się kochać” - podsumowuje swój najnowszy projekt Maria.

1. Miś
2. Kobiety Pistolety
3. Marznę Bez Ciebie
4. Rosół
5. Miłość W Systemie Dolby Seround
6. Reks
7. Hujawiak
8. Maria Awaria
9. Superglue
10. Ciało
11. Rozpuda

Słuchaj

Teledyski

Kup mp3 iTunes

Maria Awaria - Maria Peszek

Inne wydawnictwa

Maria Peszek
Bezwstydnik
Maria Peszek
Maria Awaria
Maria Peszek
Maniasiku
Maria Peszek
Miasto Mania